top of page

 

Çalıştığımız Bölgeler ve Kısaca Bilgiler

 

Afrika Fuar Lojistiği Destinasyon Ülkelerimiz :

 

Kenya: Kenya, Doğu Afrika kıyısında yer alan bir ülke olup Tanzanya, Etiyopya, Somali, Uganda ve Güney Sudan ile komşudur. 49 milyon nüfusu bulunan Kenya’nın başkenti Nairobi olup günümüzde Afrika’nın en önemli Ticaret ve Fuar merkezidir. Kenya Denizyolu Fuar nakliyesi ağırlıklı Mombasa limanı üzerinden gerçekleşirken Havayolu Fuar Lojistiğinde Nairobi ve Mombasa yine önemli Havalimanlarıdır.

 

Tanzanya:  56 milyon nüfuslu, başkenti Dodoma olan Tanzanya’nın Doğu Afrika’da denize kıyısı olan ülkelerden birisidir. Son yıllarda bölgede Kenya’dan sonra bir fuar merkezi haline gelmeye başlamıştır. Darüsselam hem ülkenin en önemli liman kenti olup aynı zamanda Fuar ve lojistik merkezidir. Komşuları Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Malavi ve Mozambik ile komşudur.

Fuarları bu ülkelerden de ziyaretçi almaktadır. 

 

Etiyopya: 103 milyon nüfuslu, başkenti Addis Ababa olan Doğu Afrika’da denize 50 km mesafesi bulunan bir kara ülkesidir. Etiyopya’da ağırlıklı olarak inşaat-yapı ve tarım fuarları yapılmaktadır. Tüm fuarları başkent Addis Ababa’da gerçekleşiyor olup, Etiyopya fuar lojistiğinde genelde havayolu tercih edilmektedir.

 

Güney Afrika: 57 milyon nüfuslu Güney Afrika’nın yasama, yürütme ve yargı olarak ayrıştırılmış 3 resmi başkentli bir ülkedir. Bu ayrıma göre Cape Town, Pretoria, Bloemfontein ülkenin başkenleri olup ülkenin en büyük şehri aynı zamanda en büyük ticaret ve fuar merkezi de olan Johannesburg’dur. Johannesburg Cape Town’ın aksine iç kara bölgesinde kalsa da  Fuar nakliyelerinde zamana bağlı olarak hem deniz yolu hem havayolu lojistiği tercih edilmektedir. Güney Afrika, Nijerya ve Kenya ile beraber Afrika kıtasının en önemli fuar merkez ülkelerinden biridir.

 

Nijerya: 190 milyon nüfuslu Batı Afrika ülkesi olan Nijerya’nın başkenti Abuja olup ağırlıklı fuarları Abuja ve kıyı şehri olan Lagos’ta gerçekleşmektedir. Hem nüfusuyla orantılı pazar büyüklüğü hem de diğer ülkelerden çektiği ziyaretçi sayısıyla Afrika’nın en önemli fuar merkezlerinden birisidir. Nijerya fuar lojistiğinde hem denizyolu ve havayolu tercih ediliyor olup Güney Afrika’dan sonra Mısır ile beraber kıtada en fazla sektörel çeşitliliği olan uluslararası fuarları barındırır.   

 

Sudan (Kuzey Sudan) : 40 milyon nüfuslu Sudan’ın başkenti ve fuar merkezi Hartum (Khartoum) şehridir. İhracat yüklerinde Denizyolu lojistiğinde genelde Port Sudan tercih edilse de, ülkenin yegane fuar şehri olan başkent Hartum’un (Khartoum) iç kara kesiminde bulunmasından ötürü Fuar Lojistiğinde genelde Havayolu tercih edilir.

 

Mısır: 97 Milyon nüfuslu bir Kuzey Afrika ülkesi olan Mısır’ın başkenti Kahire olup, bölgenin önemli fuar merkezlerinden biridir. Hemen hemen bütün fuarları başkent Kahire’de gerçekleşmedir. Mısır Fuar lojistiğinde İskenderiye limanı önemli aktarma limanlarıdan biridir.  

 

Cezayir:  Bir Kuzey Afrika ülkesi olan 41 milyon nüfuslu Cezayir’in başkenti yine Cezayir anlamına gelen Algiers şehridir. Algiers bir liman kenti olup ülkenin Oran şehri ile birlikte en önemli fuar merkezidir. Cezayir Fuar lojistiğinde hem denizyolu hem de havayolu tercih edilmektedir. Cezayirli İthalatçı firmalar milli para koruma kanundan ötürü sadece akreditif ve vesaik mukabili yöntemleriyle ödeme yapabilmektedirler. Ülkede Arapça’dan sonra en fazla kullanılan dil Fransızca’dır.

 

Fas: 33 milyon nüfuslu bir Kuzey Afrika şehri olan Fas’ın başkenti Rabat şehri olup, ülkede gerçekleşen fuarların çok büyük bir bölümü Casablanca şehrinde gerçekleşmektedir. Bir liman kenti olan Casablanca fuarlarında ağırlıklı olarak fuar lojistiğinde denizyolu tercih edilmektedir.

Faslı İthalatçılar, yasa gereği 10.000 Dolar’a kadar T / T transfer yapabiliyor olup daha yüksek bedelli alımlarda akreditif veya vesaik mukabili ile çalışmak durumundadırlar. Fransızca, Arapça’dan sonra ülkede en çok kullanılan dildir.

 

Tunus: 12 Milyon nüfuslu bir Kuzey Afrika kıyı ülkesi olan Tunus’un başkenti yine aynı isimli Tunus (Tunis) şehridir. Fuarları ağırlıklı olarak başkent Tunis ve Sfax (Safaks)  şehirlerinde gerçekleşmektedir. Tunus’ta ağırlıklı olarak fuar lojistiğinde denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir.

   

Ortadoğu Fuar Lojistiği Destinasyon Ülkelerimiz:

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE): Ortadoğu’nun en önemli Fuar ve Ticaret merkezi olan Birleşik Arap Emirliği’ne bağlı bir Emirlik olan Dubai aynı zamanda bir çok Uluslararası şirketin bölge ve merkez ofislerini barındırmaktadır. Dubai’yi ülkede fuar merkezi olarak başkent Abu Dhabi takip etmektedir. Son yıllarda özellikle Dubai fuarlarına artan düzeyde Türk katılımcı firma gözlemlenmektedir. Bölgenin en büyük Fuar Merkezi olan Dubai’deki Dünya Ticaret Merkezi çok geniş bir alana yayılmış oldukça büyük bir fuar alanı olmasına rağmen yeni katılımcı firmalar yüksek talebe bağlı olarak zaman zaman stand alanı bulamamakta olup yedek katılımcı listesine yazılmaktadırlar. Dubai Fuar Lojistiğinde genellikle Cebel Ali Limanı (Jebel Ali Port) üzerinden deniz nakliyesi tercih edilmektedir.  

 

Suudi Arabistan: BAE’den sonra bölgedeki yine önemli bir fuar merkezidir. Fuarları genelde başkent Riyad’ın yanında Cidde ve Dammam şehirlerinde gerçekleşmektedir. Dammam ve Cidde limanları üzerinden genelde fuar lojistiğinde denizyolu tercih edilmektedir.

 

Umman: 5 milyon nüfuslu Umman BAE’nin güney komşusudur. Tüm fuarları başkent Muskat ‘da gerçekleşir. Fuar lojistiğinde genellikle Port Of Muscat limanı üstünden denizyolu ve Havayolu tercih edilmektedir.

 

Kuveyt: 4,5 milyon nüfuslu bir Basra Körfezi ülkesi olan Kuveyt’in başkenti Kuwait City olmasına rağmen en önemli fuar merkezi Mişref şehridir.

Kuveyt fuar nakliyesinde hem deniz hem havayolu tercih edilmektedir.

 

Katar: Yaklaşık nüfusu 3 milyon olan ve nüfusunun büyük bölümünü ülkede çalışan yabancıların oluşturduğu Katar’ın fuar merkezi başkent Doha’dır. Son dönemlerde Türk firmalarına ve mallarına yönelik yoğun bir ilgi gözlenmektedir. Katar Fuar lojistiğinde genellikle Doha limanı üzerinden denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Bahreyn: Basra Körfezinde bulunan 1,5 nüfuslu Bahreyn bir ada ülkesi olup, ülkenin başkenti ve fuar merkezi Manama şehridir. Bahreyn fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak Havayolu ve denizyolu tercih edilmektedir.

 

Ürdün:  10 milyon nüfuslu Ürdün’ün başkenti Amman olup bütün fuarları yine Amman’da gerçekleşmektedir. Fuar lojistiğinde genellikle kara ve havayolu tercih edilse de son yıllardaki kara komşuları Irak ve Suriye’deki savaş koşulları yüzünden fuar malları nakliyelerinde Aqaba Port limanı boşaltmalı denizyolu da tercih edilmektedir.

 

Lübnan: 6,5 milyon nüfusu bulunan Lübnan’ın tüm fuarları başkent Beyrut’ta gerçekleşmektedir. Beyrut hem ülkenin hem de bölgenin öenmli bir kültür, eğlence ve ticaret merkezidir. Özellikle bu ülkede lüks tüketime yönelik Yat, Çikolata, Peyzaj ve Evlilik fuarları dikkat çeker. Fuar lojistiğinde kuzey komşusu Suriye’deki savaş koşullarından ötürü Beyrut limanı üzerinden denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Irak: 39 milyon nüfuslu Irak’ın başkenti Bağdat olup, ülkenin Kuzey bölümündeki Erbil ülkenin en önemli Ticaret ve Fuar merkezidir. Ülkenin hemen hemen tüm fuarları Erbil şehrinde gerçekleşmekte olup fuar nakliyesi genelde Karayolu ile gerçekleşmektedir. Ülkenin yeni ve gelişmekte olan 2. Fuar şehri Basra olup henüz Petrol & Gaz ve İnşaat olmak üzere henüz şimdilik 2 fuara ev sahipliği yapmaktadır.

 

İran: 82 milyon nüfuslu İran’ın en önemli fuar şehirleri başkent Tahran, Tebriz, İsfahan ve Meşhed (Mashhad) olup fuar lojistiğinde genellikle karayolu tercih edilmektedir.

 

Asya-Pasifik Fuar Lojistiği Destinasyon Ülkelerimiz:

 

Bangladeş: Güney Asya’da bulunan, 165 nüfuslu Bangladeş’in başkenti ve fuar merkezi Dakka (Dhaka) şehridir. Fuar lojistiğinde Chittagong limanı üzerinden denizyolu ve bunun yanı sıra havayolu tercih edilmektedir.

 

Çin: 1,39 milyar nüfuslu Çin’in dünyanın en önemli fuar ülkelerinden biri olup başlıca fuar şehirleri başkent Pekin, Chengdu, Guangzhou, Şangay, Shenzen’dir. Fuar lojistiğinde genellikle denizyolu tercih edilmektedir.

 

Hong Kong: 7,5 milyon nüfuslu Hong Kong Çin’e bağlı özerk bir yönetim bölgesidir. Fuar lojistiğinde genelde Port of Hong Kong limanı üzerinden denizyolu kullanılır.

 

Hindistan: 1,35 milyarlık nüfusuyla dünyanın Çin’den sonraki 2. büyük ülkesidir.  Hindistan’ın en önemli fuar merkezleri başkent New Delhi (Yeni Delhi), Mumbai, Bangalore, Chennai, Hyderabad, Kolkata, Noida, Pune şehirleridir. Hindistan fuar lojistiğinde genelde denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir. 

 

Endonezya: 262 milyon nüfusuyla Endonezya bölgesindeki en önemli Ticaret ve Fuar ülkelerinden birisidir. En önemli fuar şehirleri başkent Jakarta ve Surabaya olan Endonezya’nın fuar lojistik operasyonları Port of Tanjung Priok ve Tajung Perak limanları üzerinden denizyolu ile yürümektedir. 

 

Japonya: Doğu Asya’da 128 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan Japonya’nın en önemli fuar merkezleri başkent Tokyo, Chiba ve Osaka’dır. Japonya fuar lojistiğinde genellikle denizyolu tercih edilmektedir.

 

Kazakistan: 18 milyon nüfuslu, kapladığı geniş sınırlar itibariyle Orta Asya’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan Kazakistan, özellikle İnşaat, Alt yapı, Gıda ve Tarım sektörlerindeki Türk şirketleri için önemli fırsatlar barındırmaktadır. Kazakistan’ın başlıca fuar merkezleri başkent Astana , Almatı (Alma-ata), Shymkent şehirleridir. Kazakistan fuar nakliyesinde genellikle karayolu ve demiryolu tercih edilmektedir.

 

Güney Kore: 52 milyon nüfuslu Güney Kore’de başlıca fuar şehirleri başkent Seul (Seoul) , Busan ve Daegu şehirleridir. Güney Kore fuar lojistiğinde genellikle denizyolu tercih ediliyor olup boşaltmalar Incheon, Port of Busan limanlarından gerçekleşir.

 

Kırgızistan: 6,5 milyon nüfuslu Kırgızistan’ın başkenti ve Fuar şehri Bişkek olup, fuar nakliyesi kara yolundan sağlanmaktadır. Kırgızistan’ın dışa kapalı bir ekonomi olmasına karşın Türk menşeli ürünler halk tarafından teveccüh görmektedir. Yine Kırgızistan’ın altyapı yatırımlarında Türk şirketleri öncülük etmektedir.

 

Malezya: 32 milyon nüfuslu Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur olup, Malezya fuarlarının en önemlileri ve büyük çoğunluğu yine Kuala Lumpur’da gerçekleşmektedir. Malezya Fuar lojistiğinde genel denizyolu tercih ediliyor olup boşaltma limanı olarak Kuala Lumpur’a yaklaşık 39 km uzaklıktaki Port Kelang tercih edilmektedir.

 

Myanmar: 53 milyon nüfuslu Myanmar’ın başkenti Naypyidaw olup başlıca fuar şehri Yangon diğer adıyla Rangoon şehridir. Yangon, aynı zamanda bir liman kenti olduğundan fuar lojistiğinde Yangon Port üzerinden denizyolu tercih edilmektedir.

 

Nepal: 30 milyon nüfuslu Nepal Hindistan ve Çin arasında bulunan bir iç kara ülkesidir. 8484 m yüksekliği ile dünyanın en yüksek tepesi olan Everest, Nepal sınırları içerisindedir. Bakir bir pazar olan Nepal’in tüm fuarları başkent Katmandu’da (Kathmandu) gerçekleşmektedir. Fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak havayolu tercih edilmektedir.

 

Pakistan: 195 milyon nüfuslu Pakistan’ın başkenti İslamabad olup başlıca en önemli 2 fuar şehri bir liman kenti olan Karaçi (Karachi) ve Lahor’dur. (Lahore) Pakistan fuar lojistiğinde denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Filipinler: 105 milyon nüfuslu Filipinlerin en önemli fuar merkezi başkent bir liman kenti olan Manila’dır. Filipinler fuar lojistiğinde denizyolu ve havayolu kullanılmaktadır. 

 

Singapur: 6 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan Singapur son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin başkenti ve fuar merkezi yine aynı adı taşıyan Singapur City’dir. Singapur fuar lojistiğinde genellikle denizyolu ve havayolu tercih edilir.

 

Sri Lanka: 21,5 milyon nüfuslu Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın fuar merkezi başkent Kolombo’dur. (Colombo) Sri Lanka fuar lojistiğinde deniz ve havayolu tercih edilir.

 

Tayvan: 23 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan Tayvan’ın en önemli fuar merkezi başkent Taipei şehridir. Tayvan (Taiwan) fuar lojistiğinde genellikle denizyolu ve havayolu tercih edilir.

 

Tayland: 70 milyon nüfuslu Tayland’ın fuar merkezi başkenti Bangkong olup Tayland fuar lojistiğinde deniz ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Türkmenistan: 6 milyon nüfuslu Türkmenistan’ın fuar merkezi başkent Aşkabat olup fuar lojistiğinde kara ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Özbekistan: 32 milyon nüfuslu Özbekistan son yıllarda bölgenin önemli bir fuar merkezi haline gelmiştir. Fuarları başkent Aşkabat’ta gerçekleşiyor olup fuar lojistiğinde kara ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Vietnam: 93 milyon nüfuslu bir yarım ada ülkesi olan Vietnam’ın başlıca fuarları başkent Hanoi ve Ho Chi Minh şehirlerinde gerçekleşmektedir. Vietnam fuar lojistiğinde genellikle denizyolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Avrupa Fuar Lojistiği Destinasyon Ülkelerimiz:

 

Avusturya: 9 Milyon nüfuslu bir kara ülkesi olan Avusturya’nın başlıca fuar şehirleri başkent Viyana , Salzburg, Klagenfurt, Dornbirn ve Tull şehirleridir. Avusturya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak karayolu ve havayolu tercih edilir.

 

Azerbaycan: Son yıllarda fuarlarına Türk firmalarının artan bir ilgi gösterdiği 10 milyon nüfuslu Azerbaycan’ın başkenti ve başlıca fuar merkezi Bakü şehridir. Azerbaycan fuar lojistiği ağırlıklı olarak karayolu tercih edilmektedir.

 

Belarus: 10 milyon nüfuslu Belarus diğer adıyla Beyaz Rusya’nın başkenti ve fuar merkezi Minsk şehri olup Belarus fuarlarına Türk firmaları tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Belarus fuar lojistiğinde genellikle karayolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Belçika: 12 milyon nüfuslu Belçika Flemenkçe konuşulan Kuzey ve Fransızca konuşulan Güney Valon bölgesi ve başkent Brüksel’in bulunduğu olarak 3 ana bölgeden oluşmaktadır. Belçika Avrupa’nın en önemli fuar ülkelerinden biri olup başlıca fuar şehirleri Brüksel, Antwerp, Charleroi, Ghent, Kortrijk, Libramont-Chevigny, Liege, Mons ve Namur’dur. Belçika fuar lojistiğinde deniz, kara ve havayolu da tercih edilmektedir.

 

Bulgaristan: 7,5 milyon nüfuslu Bulgaristan’ın en önemli fuar şehirleri başkent Sofya ve Plovdiv olup Bulgaristan fuar lojistiğinde genellikle karayolu tercih edilmektedir.

 

Hırvaristan: 4,3 milyon nüfuslu Hırvatistan’ın başlıca fuar şehirleri başkent Zagreb ve Split şehirleri olup Hırvatistan fuar lojistiğinde genellikle deniz ve karayolu tercih edilmektedir.

 

Çekya (Çek Cumhuriyeti ) : 11 milyon nüfuslu bir kara ülkesi olan Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya, Polonya ile beraber Orta Avrupa’nın en önemli fuar ülkesinden birisidir. En önemli fuar şehirleri başkent Prag ve Brno’dur. Çek Cumhuriyeti fuar lojistiği kara ve havayolu üzerinden gerçekleşmektedir.

 

Danimarka: 5,9 milyon nüfuslu Danimarka alım gücü son serece yüksek bir İskandinav ülkesidir. Danimarka başlıca fuar şehirleri başkent Kopenhag ve Herning şehirleridir. Danimarka fuar lojistiğinde  deniz , kara ve havayollarının üçü de tercih edilebilmektedir.

 

Finlandiya: 5,7 milyon nüfuslu Finlandiya’nın en önemli fuar merkezleri başkent Helsinki ve Tampere şehirleridir. Fuar lojistiğinde genellikle karayolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Fransa: 68 milyon nüfuslu Fransa, Avrupa’nın Almanya ve İtalya ile birlikte en önemli merkez fuar ülkelerinden birisidir. Başkent Paris ülkenin en önemli fuar şehridir. Fransa fuar lojistiğinde deniz, kara ve havayollarının üçü de tercih edilmektedir.

 

Gürcistan: 3,8 milyon nüfuslu Gürcistan’ın fuar merkezi başkent Tiflis olup, Gürcistan fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak karayolu tercih edilmektedir.

 

Almanya: 84 milyon nüfuslu Almanya sadece dünyanın en önde genel merkez fuar ülkelerinden birisidir. Almanya’nın başlıca fuar şehirleri Dusseldorf, Köln, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Dortmund, Bremen, Stuttgart, Essen, Dresden ve başkent Berlin olup, Almanya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak karayolu tercih edilmektedir.

 

Yunanistan: 11 milyon nüfuslu Yunanistan’ın başlıca fuar merkezleri başkent Atina ve Selanik olup fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak karayolu tercih edilmektedir.

 

Macaristan: 10 milyon nüfuslu Macaristan’ın başlıca fuar merkezi başkent Budapeşte olup, Macaristan fuar lojistiğinde genellikle karayolu ve havayolu tercih edilmektedir.

 

İrlanda: 4,8 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan İrlanda’nın başlıca fuar merkezi başkent Dublin olup, İrlanda fuar lojistiğinde deniz ve havayolu tercih edilmektedir.

 

İtalya: 61 milyon nüfuslu İtalya, Avrupa ve Dünya’nın önemli merkez fuar ülkelerinden birisidir. İtalya’nın başlıca fuar şehirleri  Milano, Bologna (Bolonya), Cenova , Modena , Parma, Torino, Venedik, Verona ve başkent Roma olup, İtalya fuar lojistiğinde genellikle deniz ve karayolu tercih edilmektedir.

 

Litvanya: 2,9 nüfuslu bir Baltık ülkesi olan Litvanya’nın başlıca fuar merkezi başkent Vilnius olup, Litvanya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak hava ve karayolu tercih edilmektedir.

 

Monaco: 40.000 nüfuslu Fransa’ya bağlı özerk bir ülke olan Monaco lüks tüketim fuarları açısından önemli bir prestij merkezdir. Monaco fuar lojistiğinde hava ve deniz yolu tercih edilmektedir.

 

Hollanda: 17,5 milyon nüfuslu Hollanda Avrupa’nın önemli fuar ülkelerinden birisidir. Hollanda’nın başlıca fuar merkezleri başkent Amsterdam, Eindhoven, Maastricht, Rotterdam ve Utrecht şehirleridir.

Hollanda fuar lojistiğinde ağırlıklı kara ve denizyolu tercih edilmektedir.

 

Norveç: 5,3 milyon nüfuslu bir İskandinav ülkesi olan Norveç’in başlıca fuar merkezleri başkent Oslo, Lillestrom, Bergen ve Stavanger şehirleridir. Norveç fuar lojistiğinde deniz, kara ve havayolu da tercih edilebilmektedir.

 

Polonya: 38 milyon nüfuslu Polonya son yıllarda yıldızı parlayan, Avrupa’daki en önemli fuar ülkelerinden birisidir. Başlıca fuar merkezleri başkent Varşova, Kielce, Poznan, Krakow, Sosnowiec ve Gdansk şehirleridir. Polonya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak hava ve karayolu tercih edilmektedir.  

 

Portekiz: 10,5 milyon nüfuslu Portekiz başlıca fuar merkezleri başkent Lizbon, Porto ve Batalha şehirleridir. Portekiz fuar lojistiğinde genellikle deniz ve havayolu tercih edilir.

 

Romanya: 20 milyon nüfuslu Romanya’nın fuar merkezleri ise başkent Bükreş ve Arad şehirleridir. Romanya fuar taşımacılığında genellikle karayolu tercih edilir.

 

Rusya: 145 milyon nüfuslu Rusya Kafkasya ve Orta Asya pazarları açısından bir merkez fuar ülkesi olup Rusya fuarlarına her sene önemli miktarda İhracatçı Türk firması katılım göstermektedir. Rusya’nın belli başlı fuar şehirleri başkent Moskova, St. Petersburg, Kazan, Novosibirsk, Krasnodar, Krasnoyarsk’dır. Rusya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak karayolu tercih edilir.

 

Sırbistan: 7,1 milyon nüfuslu Sırbistan’ın önemli fuar şehirleri başkent Belgrad ve Novi Sad’tır. Sırbistan fuar lojistiğinde kara ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Slovakya: 5,5 milyon nüfuslu Slovakya’nın önemli fuar merkezleri başkent Bratislava ve Nitra şehirleridir. Slovakya fuar lojistiğinde kara ve havayolu tercih edilmektedir.

 

Slovenya: 2,1 milyon nüfuslu Slovenya’nın başlıca fuar şehirleri olarak başkent Ljubljana (Lubiana) ve Gornja Radgona şehirleridir. Slovenya fuar taşımacılığında deniz, kara ve havayolu da kullanılabilmektedir.

 

İspanya: 47 milyon nüfuslu İspanya Avrupa’nın önemli merkez fuar ülkelerinden birisidir. İspanya’nın başlıca fuar şehirleri başkent Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia, Alicante ve Zaragoza’dır. İspanya fuar lojistiğinde ağırlıklı olarak deniz ve havayolu tercih edilmektedir.  

 

İsveç: 9,95 milyon nüfuslu İsveç İskandinavya’nın en önemli merkez fuar ülkesidir. İsveç’in en önemli fuar şehirleri başkent Stockholm, Göteborg (Gothenburg) ve Jönköping’dir. İsveç fuar lojistiğinde deniz ve havayolu tercih edilmektedir.

 

İsviçre: 8,4 milyon nüfuslu İsviçre’nin en önemli fuar merkezleri başkent Bern, Zurich (Zürih) , Cenevre, Lozan ve St. Gallen şehirleridir. İsviçre fuar lojistiğinde kara ve havayolu tercih edilir.

 

Birleşik Krallık : İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı içeren 66 milyon nüfuslu Birleşik Krallık’ın en önemli fuar şehirleri başkent Londra, Manchester, Birmingham, Glasgow ve Coventry şehirleridir.

Birleşik Krallık fuarlarında ağırlıklı olarak denizyolu ve havayolu tercih edilir.

 

Ukrayna: 45 milyon nüfuslu Ukrayna’nın en önemli fuar merkezleri başkent Kiev ve Odessa şehirleridir. Ukrayna fuar lojistiğinde kara, deniz ve havayolu da tercih edilebilmektedir.

bottom of page